Vesti iz biciklizma
Biciklizam, Vesti iz biciklizma Nike
Ivan Stević peti na moskovskoj stazi Krilatsko; Nemanja Kraljić šampion Srbije u planinskom biciklizmu – spust; Uroš Jovanović prvi junior u Loznici; Bojan Đurđić pobednik 'Grinbajk kupa' na Divčibarama

Ivan Stević peti na moskovskoj stazi Krilatsko
van Stević, profesionalac u srpskom profi timu „Partizan Srbija“ osvojio je odlično peto mesto na trci „Memorijal Oleg Djačenko“ u kategoriji 1.2 za svetske bodove u Moskvi održanoj na čuvenoj olimpijskoj stazi Krilatsko.

Pobednika je odlučio sprint grupe do desetak biciklisa  i slavio je Aleksandar Mironov ispored Aleksandra Popova (obojica Rusija, profi tim Kaćuša), dok je treće mesto pripalo Tomasu Skujinsu iz Litvanije.  Vreme pobedika 3:29,10 časova na stazi od 136 km (prosek 39 km na čas). Stević je upisao deset bodova za peto mesto.

Internacionalac u profi ekipi „Partizan Srbija“ Sobal (Belorusija) stigao je 13. a pobednik  trke „Kup gradonačelnika“ održane 1. maja srpski profesionalac Žolt Der 14. obojica u vremenu 3:37,45 minuta. Esad Hasanović je završio na 19. mestu sa vremenom 3:38,13 časova!

- Trka je bila paklena, od 96 biciklista završilo je samo 25 – kaže trener ekipe „Partizan Srbija“ Dušan Banović. -  Stević je sjajno vozio, veoma borbeno i malo je nedostajalo da se nađe na postolju. Pravi junak trke je mladi srpski reprezentativac Nikola Kozomara, „vukao“ je i radio za ekipu, na kraju je, umoran, otišao u boks...Treća trka nas očekuje u ponedeljak 3. maja „Velika nagrada grada Moskve“ takođe u kategoriji 1.2, potom sledi mali odmor i učestvaćemo na etapnoj trci kategorije 2.2 „Pet krugova oko Moskve“ od 6. do 10. maja.

Nemanja Kraljić šampion Sbrije u planinskom biciklizmu – spust (daun hil)
Novosađanin Nemanja Kraljić, član Fantika, osvojio je šampionsku titulu na Prvenstvu Srbije u planinskom biciklizmu u disciplini spust (duan hil) održanom na stazi na Divčibarama. Veoma zahtevnu stazu od 1.400 metara, čiji je cilj bio na podnožju ski staze, Kraljić je prešao za 2:16,11 minuta. Srebrna medalja pripala je Nikoli Vučkoviću iz Crvene zvezde sa vremenom 2:21,21 minut, a bronzana Ivi Tripunoviću iz Fanatika sa 2:27,11.

U hobi klasi pobedio je gost iz Budve Nemanja Pribilović sa 2:18,70 minuta ispred Miloša Milenkovića (individualac Palić) sa 2:26,41 minut i Adama Gičevića („Ikstrim tim Srbija“, Beograd) sa 2:44,33 minuta. Četvrti (ujedno treći u plasmanu vozača iz Srbije) bio je Nedeljko Tomanović (individualac, Palić) sa 2:53,26 minuta.

Organizator trke bio je klub „Grinbajk“ iz Valjeva uz pompoć novosadskog Fanatika i firmi „Turist Valjevo“ i „Fristajl“ iz Pančeva. Prema rečima selktora za planinski biciklizam Ivana Davosira, održaće se ove sezone još jedna trka u spustu u avgustu na Babinom zubu na Staroj planini u organizaciji Orlovca iz Crne Trave, a pod patronatom firme “Euro Balkan“.

Uroš Jovanović prvi junior u Loznici
Mladi biciklista aranđelovačke Šumadije Uroš Jovanović osvojio je deset bodova za prvo mesto na trci Biciklističke lige Srbije u Loznici, pretekavši na stazi od 98 kilometra posle 2:38,55 časova vožnje Marka Danilović iz čačanskog Borca (2:44,13) i Miloša Stojanovića, druga iz kluba, koji je zabeležio vreme Danilovića.

U kategoriji elita (trka nije bila za ligu) pobedio je Dejan Marić iz niškog Železničara MBN  prevezavši stazu od 98 km za 2:24,45 časova. U istom vremenu liniju cilja na drugoj poziciji prošao je Predrag Prokić (Radnički, Kragujevac), dok je treći senior bio Milanko Petrović iz kraljevačkog Metalca sa vremenom 2:24,53 časova.

U kategoriji kadeta na stazi od 45 km, pobedio je Stefan Stefanović iz čačanskog Borca sa 1:15,03 časova, drugo mesto osvojio je Miloš Borisavljević (Metalac) sa 1:15,10, dok je treći stigao Marko Polumirac (Metalac) sa 1:17,30.

Najbolji mlađi kadet na istoj stazi bio je Darko Devegdžić iz Metalca sa vremenom 1:17,40 časova, drugi je bio Nemanja Dugalić (Borac), a treći Dario Nimčević (Spartak, Subotica) obijica u vremenu pobednika.

Trku su organizavali vredni biciklistički radnici iz Loznice uz podršku društveno sportskih organizacija grada i prijatelja biciklističkog sporta.

Bojan Đurđić pobednik „Grinbajk kupa“ na Divčibarama
Reprezentativac kragujevačkog Radničkog Bojan Đurđić, pobedio je u promotivnoj trci na planinskim biciklima u kategorji kros kantri „Grinbajk kup“ na Divčibarama, koju je organizovao valjevski klub „Grinbajk“, uz pomoć „Valjevo turista“ i pančevake firme „Fristajl“, a  trka je vožena u spomen na Stavana Radovića, valjevskog bicikliste, tragično nastradalog pre nekoliko godina.

Drugo mesto na stazi čiji je krug iznosio 2.500 metara, u kategoriji elita pripalo je Ivanu Jovnoviću iz kraljevačkog Metalca dok je treći stigao Aleksa Marić iz Crvene zvezde. U kategoriji mastersa medalje su pripale Branislavu Matiću (Fantik, Novi Sad), Aleksandru Mariću (Radnički, Kragujevac) i Zoranu Mijatoviću (Policajac, Beograd).

Najbolja dama bila je Vanesa Durman iz Fanatika, najbolji omladinac bio je Luka Nikolić iz kragujevačkog Radničkog a u hobi klasi pobedio je Dejan Jojkić iz novosadskog Fanatika. Nagrade najuspešnijima uručila je Tamara Grujić „Mis šarma“  u izboru za „Mis narcisa“.

Održana je i kvalifikaciona trka za Šampionat Srbije u daun hilu (spustu). U atraktivnoj disciplini, na zahtevnoj stazi od 1.400 metara, koja traži kompletnu opremu po pravilima UCI, pobedio je u kategoriji elita Nemanja Kraljić, ispred Nikole Vučkovića i Ive Tripunovića. U hobi klasi individualci sa Palića Nedeljko Tomanović i Miloš Milenković osvojili su prvo i drugo mesto, dok je treći bio gost iz Budve Nemanja Pribilović.

Finalna trka u spustu održaće se u nedelju 2. maja od 12 časova na Divčibarama. Cilj je na kraju ski staze.

Print  Srbija Sport - 00:44 03/05/2010