Završeno Seniorsko prvenstvo Srbije u mačevanju za 2009. godinu
Mačevanje, Završeno Seniorsko prvenstvo Srbije u mačevanju za 2009. godinu udruzenjefreestylera
Prvi put i istoriji mačevanja u našoj zemlji za vreme jednog vikenda održana su sva seniorska prvenstva u maču, floretu i sablji, kako u pojedinačnoj tako i u ekipnoj konkurenciji

U Beogradu je 16. i 17.maja održano Seniorsko prvenstvo Srbije u mačevanju za 2009.godinu.

Prvog dana održane su borbe u pojedinačnoj konkurenciji, kako u ženskoj tako i u muškoj kategoriji.Od prošlogodišnjih prvaka titule šampiona odbranili su samo Smiljka Rodić i Danilo Nikolić, oboje članovi beogradske ekipe Silnu, u borbi mačem.

Kod dama najbolja je bila Smiljka Rodić koja je u finalu pobedila svoju najveću rivalku Romanu Caran iz zrenjaninskog Omladinca sa 13:12. Treće su bile Danijela Ilić iz beogradske Lokomotive i Aleksandra Jevremović iz beogradske Crvene zvezde. Kod muškaraca zlatnu medalju osvojio je Danilo Nikolić koji je u borbi za titulu prvaka pobedio Raška Mićića iz Omladinca sa 15:9. Bronzane medalje pripale su takmičarima ekipe Silni Vladanu Neckoviću i Luki Nikoliću.

U floretu su dominirali mačevaoci iz Zrenjanina. Marina Stajić iz Omladinca u borbi za naziv prvaka sa 15:3 savladala je klupsku koleginicu Rominu Cvekić. Na treće mesto plasirale su se Marija Kovačević i Jelena Mijailović, obe iz Crvene zvezde. Zlato kod muškaraca osvojio je Vladimir Petrović iz Omladinca koji je u finalu pobedio sa 15:14 klupskog drugara Imre Tokaia. Bronze su osvojili Miljan Kovačević (Omladinac) i Vladimir Manja (Crvena zvezda).

U sablji kod dama Sonja Spasojević iz BMK (Beogradski mačevalački klub) u meču za titulu sa 15:11 pobedila je Saru Matović iz Crvene zvezde. Treća mesta pripala su Sofiji Mišković (BMK) i Sonji Štiklici (Crvena zvezda). U muškoj konkurenciji Petar Popović iz Crvene zvezde osvojio je zlatnu medalju pobedivši veterana Nebojšu Srećkovića iz Akademca sa 15:7. Bronzane medalje osvojili su Miloš Stamenković i Slavoljub Ivković, obojica članovi BMK.

Drugog dana održane su borbe u ekipnoj konkurenciji. Najbolji su bili mačevaoci Crvene zvezde koji su od šest mogućih osvojili četiri titule ekipnog prvaka Srbije.

U maču za dame Crvena zvezda je u finalu pobedila Omladinac rezulatom 45:39. U muškoj konkurenciji u dvoboju za prvo mesto ekipa Silni savladala je Naša krila iz Beograda sa 45:30.

Floretašice Crvene zvezde  pobednički pehar Mačevalačkog saveza Srbije osvojile su savladavši Omladinac sa 45:32. U floretu za muškarce ubedljivo najbolji bili su mačevaoci Omladinca koji su u finalu visoko sa 45:11 pobedili Železničar iz Beograda.

U borbi sabljom Crvenoj zvezdi pripale su titule prvaka kako u ženskoj tako i u muškoj kategoriji. Sabljašice Zvezde u borbi za prvo mesto savladale su BMK sa 45:41, a sabljaši Akademac iz Beograda sa 45:33.

Print  Srbija Sport - 01:19 19/05/2009